Osim što su prepune vitamina i minerala, klice beluga sočiva sadrže nekoliko korisnih biljnih jedinjenja zvanih fitohemikalije, koje mogu pomoći u zaštiti od hroničnih bolesti kao što su bolesti srca i dijabetes. Pokazalo se da svakodnevna konzumacija klica beluga sočiva povećava „dobar“ HDL holesterol i snižava „loš“ LDL holesterol.
Klice crnog sočiva imaju bogatiji, intenzivniji zemljani ukus od klica drugih vrsta sočiva. Crnu boju beluga sočiva uzrokuje biljno jedinjenje zvano antocijanin, snažan antioksidans koji se nalazi u drugom plavom ili crnom voću i povrću kao što su borovnice, šljive i trešnje.
Ove klice su bogate vlaknima, kalijumom i folnom kiselinom.
Svi ovi hranljivi sastojci podstiču bolje zdravlje srca na različite načine. Na primer, visok sadržaj vlakana smanjuje nivo štetnog LDL holesterola koji povećava rizik od srčanih oboljenja. Slično tome, kalijum pomaže prirodnom snižavanju krvnog pritiska, sprečavajući kardiovaskularne bolesti. Folna kiselina, za koju stručnjaci kažu da smanjuje rizik od gestacionog dijabetesa i defekta neuralne cevi kod novorođenčadi.
Crno sočivo sadrži selen koji može smanjiti rast tumora u telu. Oni takođe pomažu u borbi protiv rizika od raka i jačaju imunološko funkcionisanje stimulišući proizvodnju T ćelija. T ćelije ubijaju bolesti i infekcije.
Jedan od značajnih simptoma nedostatka gvožđa je umor. Klice Beluga sočiva su bogate gvožđem, a porcija od 100 g sadrži 7,71 mg gvožđa.
Klice beluga sočiva imaju veći sadržaj proteina od zelenog ili crvenog sočiva.
Svi znamo da je protein od vitalnog značaja za gubitak težine jer povećava sitost i sprečava prejedanje. Međutim, Beluga sočivo ima više ugljenih hidrata od crvenog i zelenog, koje se smatraju neprijateljem broj jedan za gubitak težine.
Dakle, na osnovu ovih primera, možda će vam biti teško da proglasite najbolju vrstu klica sočiva za mršavljenje. Na kraju krajeva, mnogo toga leži u vašoj ukupnoj ishrani. Na primer, ako pratite dijetu sa visokim sadržajem proteina, klice Beluga sočiva mogu biti najbolja opcija. Međutim, ako pratite plan ishrane sa malo ugljenih hidrata, onda su klice crvenog ili zelenog sočiva najbolji izbor.
Klice Beluga sočiva se sastoje od više od 25% proteina, što ga čini odličnom alternativom mesu. Takođe su odličan izvor gvožđa, minerala koji ponekad nedostaje u vegetarijanskoj ishrani.
Klice beluga sočiva su bogate vlaknima, koja podržavaju redovno pražnjenje creva i rast zdravih crevnih bakterija. Jedenje klica sočiva može povećati količinu stolice i poboljšati ukupnu funkciju creva.
Štaviše, klice beluga sočiva sadrže širok spektar korisnih biljnih jedinjenja zvanih fitohemikalije, od kojih mnoge štite od hroničnih bolesti kao što su bolesti srca i dijabetes tipa 2.
Klice Beluga sočiva su bogate polifenolima, kategorijom fitokemikalija koje promovišu zdravlje. Poznato je da neki od polifenola u sočivu, kao što su procijanidin i flavanoli, imaju jake antioksidativne, antiinflamatorne i neuroprotektivne efekte. Kada su testirani u laboratoriji, polifenoli u sočivu su bili u stanju da zaustave rast ćelija raka, posebno na kancerogenim ćelijama kože.
Polifenoli u sočivu takođe mogu igrati ulogu u poboljšanju nivoa šećera u krvi.
Jedno istraživanje je pokazalo da konzumiranje klica sočiva pomaže u snižavanju nivoa šećera u krvi i da koristi nisu samo zbog sadržaja ugljenih hidrata, proteina ili masti.
Konzumiranje klica sočiva je povezano sa ukupnim manjim rizikom od srčanih bolesti, jer ima pozitivne efekte na nekoliko faktora rizika.
Jedna osmonedeljna studija na 39 osoba sa prekomernom gojaznošću i dijabetesom tipa 2 otkrila je da jedenje 30 grama klica sočiva svakog dana povećava nivoe HDL (dobrog) holesterola i značajno smanjuje nivoe LDL (lošeg) holesterola i trigliceridi.
Klice beluga sočivo takođe mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska. Štaviše, proteini u sočivu mogu biti u stanju da blokiraju enzim koji konvertuje angiotenzin-I, koji normalno izaziva suženje krvnih sudova i na taj način povećava krvni pritisak.
Visok nivo homocisteina je još jedan faktor rizika za srčana oboljenja. Oni se mogu povećati kada je vaš unos folata u ishrani nedovoljan. Pošto su klice sočiva odličan izvor folata, mogu pomoći u sprečavanju nagomilavanja viška homocisteina u vašem telu.
Prekomerna težina ili gojaznost povećavaju rizik od srčanih oboljenja. Konzumiranje sočiva može pomoći u smanjenju ukupnog unosa hrane, što može doprineti gubitku težine ili održavanju. Sočivo je veoma zasitno i čini se da održava stabilan nivo šećera u krvi.