Šta je sveži sok od ječmene trave i na koji način nastaje?
Sok od ječmene trave nastaje hladnim cedjenjem najfinijih mladih izdanaka ječma. Sok se smatra veoma lekovitim univerzalnim lekom alternativne medicine zbog pozitivnog dejstva u sprečavanju različitih bolesti i jačanju imunog sistema čoveka, alkalizuje telo, povećava energiju, pomaže varenju, ublažava zatvor i poboljšava zdravlje kože, kose i noktiju. Blagotvoran je za uklanjanje toksina i teških metala iz štitne žlezde.
Sok od ječmene trave sadrži četiri puta više kalcijuma nego kravlje mleko i dvadeset puta više gvoždja od spanaća, više proteina od mesa, ribe, jaja, pasulja i mlečnih proizvoda, a Vitamina C ima više neko u pomorandži i dvostruko više nego u šargarepi.
Sok od ječmene trave bogat je hlorofilom i antioksidantima (poput lutonarina i saponarina), a takođe sadrži gama-amino-maslačnu kiselinu (GABA), ferulnu kiselinu, vitamine i minerale. Sadrži vitamine: A, B1, B2, B3, B6, B9, B12, C i K. Bogat je vitaminima B-kompleksa što je pogodno za vegeterijance i vegane. Sadrži folnu kiselinu. Mnoštvo minerala od kojih su najzastupljeniji kalijum, kalcijum, gvožđe, selen, bor, bakar. Sok od Ječmene trave se sastoji od 70% hlorofila, a njegov hemijski sastav je vrlo sličan hemijskom sastavu hemoglobina, zbog čega se često naziva zelena krv.
Takođe sadrži aminokiseline kao što su lizin, leucin, triptofan, treonin i mnoge druge. Sveže ceđeni sok ječma sadrži preko 80 enzima, i jedan je od najvećih izvora enzima u prirodi. Superoksid dismutaza (SOD) je važan enzim. Snažan antioksidant, sprečava proces starenja. Različita proučavanja su potvrdila njegovo protivupalno dejstvo, zajedno sa katalazom i glutamin peroksidazom, koji se takođe nalaze u soku, veoma je efikasan u sprečavanju hiperglikemijskog stresa.
Ukus je veoma oštar i gorak što je posledica velike količine supstance glukorafanin, prirodnog antioksidansa i sulforafan–detoksifikujućeg izotiocijanata za koji se smatra da je antikarcinogena supstanca. Sulforafan je takođe neophodan za podršku funkciji mozga u slučaju smanjene oksigenacije u moždana tkiva. Ovo jedinjenje može zaštititi kožu od UV oštećenja, delimično zbog ćelijske zaštite koju nudi, kao i zbog svojih antiinflamatornih svojstava. Sulforafan takođe može poboljšati varenje zbog svojih antiinflamatornih sposobnosti.
Istraživanja sugerišu da se upotreba svežeg soka od ječma može koristiti u zelenoj hemoprevenciji za sprečavanje raka.
U 100 g soka ima svega 14 ckal!
Blagotvorno dejstvo soka od ječmene trave
- jačanje imuniteta
- detoksikacija organizma
- regulisanje kilaže
- pomoć u varenju
- poboljšanje spavanja I podizanje energije
- regulacija krvnog pritiska
- blagotvorno dejstvo kod pročišćavanja krvi
- regulisanje metabolizama
- ublažavanje sistemske upale
Način konzumiranja soka
Tipična dnevna doza svežeg soka Ječmene trave je od 30ml koja je dovoljna zdravim osobama.
Sok se čuva u frižideru na temperaturi između 2 i 8 oC i preporučljivo je uzimati ga ujutru na prazan stomak.
Najbolje je popiti čist sok ali možete ga pomešati sa čašom flaširane/nehlorisane vode, cedjenim sokom od pomorandže ili sokom od jabuke ili ga pak priključiti sastojcima za jutarnji smuti.
Sveži sok od ječmene trave možete konzumirati i tokom poslepodneva jer podiže nivo energije.
Kada prvi put počnete da uzimate svež sok Ječmene trava, počnite sa malom dozom i postepeno povećavajte unos kako biste ispunili preporučenu dozu. Ovo će vam pomoći da se telo prilagodi varenju soka od Ječmene trave. Ispijanje 2 dcl vode nakon uzimanja svežeg soka od Ječmene može vam pomoći da smanjite rizik od neželjenih efekata.
Neželjena dejstva
Generalno sveži sokovi od žitnih trava(pšenice, ječma i spelte) nemaju neželjenih dejstva.
U prvih para dana nakon konzumiranja soka može doći do redje stolice zbog samog procesa čišćenja creva i želudca od toksina. Ovi simptomi obično blede u roku od dve nedelje ili nakon što se vaše telo prilagodi soku od žitne trave.
Alergijske reakcije su moguće kod nekih ljudi, posebno kod ljudi koji su alergični na žita ili travu. Takođe može drugačije uticati na vas ako imate poremećaj krvi, celijakiju ili intoleranciju na gluten.
Ukoliko vam je potreban savet, pomoć ili dodatna informacija pišite nam.